Dzieje się tak, ponieważ produkty spożywcze nie mają wówczas styczności z tlenem. Pakowanie próżniowe uniemożliwia również dotarcie do żywności bakterii, pomaga też zachować właściwy wygląd i formę produktów do spożycia.
POLECAMY
Tlen zabójca w kuchni
Jednym z czynników przyspieszających psucie się żywności jest tlen, który wywołuje wiele niekorzystnych zmian: autooksydację tłuszczów (jełczenie), zmianę smaku i zapachu, pogorszenie barwy, utlenianie witaminy C, witaminy E, beta-karotenu i niektórych aminokwasów, rozwój mikroflory tlenowej, szczególnie pleśni. Życiodajny dla człowieka tlen okazuje się jednym z podstawowych wrogów w kuchni.
Ograniczając dostęp tlenu do produktu, można wydłużyć okres przydatności do spożycia wielu artykułów żywnościowych. Zmniejszenie kontaktu produktu z powietrzem powoduje, że pozostaje on dłużej świeży i można go bezpiecznie spożywać. Hamujemy w ten sposób rozwój bakterii tlenowych oraz drożdży i pleśni powodujących psucie się żywności.
Nie tylko tlen jest jednak groźny, ale także woda, światło oraz drobnoustroje. Zadanie utrwalania żywności stanowi zapobieganie rozwoju mikroorganizmów oraz zahamowanie niekorzystnych przemian chemicznych i fizycznych, zachodzących w przechowywanych produktach. Utrwalając żywność, przedłużamy jej trwałość.
W walce z tlenem, wodą i drobnoustrojami niezwykle przydatnym sposobem okazuje się pakowanie próżniowe.
Zalety próżni
Podstawową i najważniejszą jest na pewno możliwość przedłużenia świeżości produktów spożywczych i gotowych potraw, np. przygotowanych wcześniej metodą sous-vide. Po odciągnięciu powietrza woreczek foliowy (albo pojemnik) zostaje szczelnie zamknięty, dzięki czemu okres przechowywania jedzenia przedłuża się kilkakrotnie. Wnętrze jego bowiem pozbawione jest zabójczego dla świeżości tlenu. Inne zalety to:
- Ochrona przed bakteriami i pleśnią.
- Jedzenie nie obsycha i dłużej nadaje się do spożycia.
- Produkty dłużej zachowują apetyczny wygląd i smak.
- Estetyczne opakowanie produktu.
- Dłuższy czas zachowania przez produkty swojego smaku i wartości odżywcze.
- W opakowaniu próżniowym nie odparowują płyny, soki i marynaty.
- Lepsze planowanie zakupów i zarządzanie nimi.
- Nieograniczone możliwości, bowiem pakować można niemal wszystko – owoce, warzywa, sery, mięsa, wędliny, ryby, gotowe dania, ciasta itp.
- Folia barierowa zapewnia szczelne i trwałe opakowanie.
Produkty w opakowaniach próżniowych charakteryzują się dobrą jakością sensoryczną, większą stabilnością mikrobiologiczną i mniejszym ubytkiem masy. I wreszcie powód ekonomiczny – oszczędzanie pieniędzy. Owszem, najpierw trzeba je wydać na odpowiedni sprzęt, ale w dłuższej perspektywie taka inwestycja się zwraca. Dzięki pakowarce jest szansa, że znacznie mniej jedzenia będzie wyrzucane, a wszystkim chodzi o to, by nie marnotrawić żywności. Mniej trafi na śmietnik, więcej złotówek zostanie w portfelu.
Co można pakować próżniowo?
Pakowanie próżniowe jest przydatne w przypadku produktów o dużej zawartości tłuszczów, gdyż tlen powoduje szybkie ich jełczenie. Stanowi to też dobry sposób przechowywania w warunkach chłodniczych (temp. 4°C) żywności już poddanej obróbce termicznej.
Czas przechowywania chłodniczego ryb wydłuża się, jeśli są one zapakowane próżniowo, a ich jakość mikrobiologiczna jest lepsza. Podobnie z krewetkami – w warunkach chłodniczych zachowują one świeżość przez tydzień, a pakowane próżniowo trzy tygodnie.
Jaką pakowarkę próżniową wybrać?
Chcąc pakować produkty, trzeba zaopatrzyć się w zgrzewarkę posiadającą funkcję odsysania powietrza. Ceny takich sprzętów są bardzo różne. Można je kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale są i takie w cenie dużego sprzętu AGD, takiego jak np. lodówka. Najlepsze potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Którą wybrać? Wszystko zależy od tego, jak często będą o...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 elektronicznych wydań,
- nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
- ... i wiele więcej!