[Gault&Millau Tour 2017] Pięciu najlepszych szefów kuchni Polski Północnej i ich pięć wyjątkowych dań

Restuaracje
Podczas finałowego Gault&Millau Tour w Sopocie przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia. Oto przepisy na popisowe dania Szefa Roku, Kobiety Szefa, Szefa Jutra, Szefa Kuchni Tradycyjnej i Młodego Talentu. Polecamy każdą z restauracji, w których szefują, bo ich dania pobudzają wszystkie zmysły!

Szef Roku – Marcin Popielarz z restauracji Biały Królik w Gdyni

POLECAMY

fot. Marcin Popielarz

Topinambur ze słonym karmelem i fermentowanym czarnym bzem

Lody przygotowujemy w klasyczny sposób z karmelizowanego żuławskiego topinamburu i serwujemy ze słodko-słonym dulce de leche. Smak deseru balansujemy dzięki kwaśnemu żelowi ze sfermentowanego czarnego bzu, dodatkowo – dla odświeżenia dania – dodajemy borówki. Chrupkości nadadzą deserowi chipsy ze skóry topinamburu i tiul z gorzkiej czekolady.

fot. danie Marcina Popielarza

 

Kobieta Szef – Olga Lompa z Gospody Galiny

fot. Olga Lompa

Gęś sous vide na puree z portulaką i jarmużem, z sosem z karmelizowanej pigwy i musem z aronii

Pierś gęsi przygotowujemy metodą sous vide (fr. w próżni), co pozwoli zachować doskonałą jakość i strukturę mięsa, pełnego naturalnych smaków. Lekko przyprawioną gęś umieszczamy w pakowarce próżniowej, gdzie zostaje szczelnie zabezpieczona, a następnie wkładamy do wody z cyrkulatorem powietrza na 1,5 godziny w 62 st. C. Przed podaniem jej na talerz, na suchej patelni wytapiamy tłuszcz i rumienimy skórkę. Do przygotowanego puree dodajemy portulaki i jarmużu - nadadzą daniu pysznego, jesiennego charakteru. Do gęsi podajemy sos z karmelizowanej pigwy z kolendrą, czerwonym pieprzem, papryczką chilli i odrobiną nalewki oraz mus z aronii z dodatkiem soku z pomarańczy i mięty.

fot. danie Olgi Lompy

 

Szef Jutra – Paweł Stawnicki z restauracji Mercato w Gdańsku

fot. Paweł Stawicki

Żebro wołowe/ kwaśna śmietana/ trufla/ jeżyna

Żebro wołowe marynujemy przez 24 godziny – przez pierwsze 12 godzin w 5-proc. solance, później w piwie. Następnie gotujemy w temperaturze 82 st. C przez kolejne 12 godzin. Po ostudzeniu żebro glazurujemy w sosie BBQ z pikantną, wędzoną papryką. Podajemy z espumą z pieczonych w ognisku ziemniaków, aromatyzowaną truflą oraz z wędzoną, kwaśną śmietaną. Całość uzupełnia słodka jeżyna oraz chrupiące chipsy z prażonej skóry wieprzowej.

fot. danie Pawła Stawickiego

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy