Biznes Hotel nr 4(22)/2017 lipiec-sierpień

Jak zarządzać kluczowymi klientami? Milennialsi w hotelu - jakich rozwiązań oczekują? Dyskontowanie cen - czy zawsze się opłaca? Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w hotelu? Jak uzyskać dotacje na działania marketingowe i promocyjne dla hoteli? To i dużo więcej w najnowszym numerze Biznes Hotel!

2017-10-11 15:29:52

Drodzy Czytelnicy,

Znaleźliśmy się w momencie, w którym śmiało można wyciągać wnioski z wyników biznesowych osiągniętych za pierwsze półrocze 2017. Raport KRD pt. „Polskie hotelarstwo dynamicznie rośnie, ale nie wszyscy wytrzymują tempo – sytuacja finansowa w branży” jasno odnośni się do sytuacji, która niestety nie dla wszystkich jest wesoła. Według statystyk dług polskiej branży noclegowej drastycznie wzrósł, z 31 mln zł w roku 2015 do ponad 105 mln w roku 2017. Jest to spowodowane m. in budową zbyt wielkich inwestycji hotelowych, które są wynikiem zbyt optymistycznego patrzenia na rozwój polskiego hotelarstwa przez inwestorów. Odnosząc się do pierwszego zdania, życzę wszystkim dyrektorom i managerom, by w oparciu o dane z pierwszego półrocza wyciągnęli wnioski z wyników i zakończyli drugie półrocze z dodatnim bilansem finansowym.

Skoro już o raportach i statystykach była mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć o raporcie, który publikujemy dla Was w tym wydaniu „Biznes Hotel”. „Rynek obiektów konferencyjnych w Polsce w 2017 roku”, to raport przygotowany przez salebiznesowe.pl, który mam nadzieję będzie bogaty w cenne informacje dla wszystkich lubiących statystyki. Szczególną uwagę chciałbym jednak zwrócić na  tekst „Pozyskanie finansowania na projekt hotelowy – jak osiągnąć sukces?” Przemysława Wiraszki z Hotel Professionals.

W tym roku V Ogólnopolski Kongres Menedżerów i Właścicieli Hoteli – Rentowny Hotel. Już 27 października w Multikinie Złote Tarasy spotkamy się z Wami, by dzielić się wiedzą dotyczącą zarządzania biznesem hotelarskim. Promocja hotelu w social mediach, pozyskiwanie dotacji, zarządzanie opiniami gości, czy rentowna restauracja hotelowa, to tylko niektóre z tematów, które poruszać będziemy podczas tego wydarzenia. Szczegóły na www.rentownyhotel.pl. Zapraszam serdecznie.

Życzę owocnej lektury.

Maciej Podgórski

redaktor naczelny „Biznes Hotelu”

Spis treści

Temat numeru

04 Jak zarządzać kluczowymi klientami w hotelu?

Raport

08 Rynek obiektów konferencyjnych w Polsce w 2017 r.

Marketing

14 Milennialsi w hotelu – jakich rozwiązań oczekują?

18 Guest Connect CRM – automatyzacja marketingu i sprzedaży hotelu na wyciągnięcie ręki

22 2017 – Hotel Marketing Conference

26 Event hotelowy (cz. II). Rentowna oferta eventowa, czyli zarządzanie kosztami przy tworzeniu kalkulacji organizacji wydarzenia

28 Rewolucja na rynku platform rezerwacyjnych

29 Biznes hotelarski pod lupą

Revenue Management

30 Przewodnik po technologiach w hotelarstwie (cz. I)

36 Dyskontowanie cen – czy zawsze się opłaca?

Hotelowy know-how

38 Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w hotelu?

40 ABC wyboru kosmetyków do strefy

44 Jak uzyskać dotacje na działania marketingowe i promocyjne dla hoteli?

Optymalizacja kosztów

48 Przegląd profesjonalnych okapów kuchennych

Inwestycje hotelowe

56 Pozyskanie finansowania na projekt hotelowy – jak osiągnąć sukces?

Przegląd prawny

60 Wszystko, co musisz wiedzieć o weselach w hotelu

Fit & Food

64 Wody premium na usługach branży HoReCa

70 Winiarskie ikony

Katalog firm

74 Katalog firm

ZNAJDŹ NAS: