Kampanie must have na 2019 i 2020 r.

Analiza pozyskiwania ruchu na stronach hoteli pokazuje, że nawet ponad 60% pochodzi z kanałów płatnych. Dla obiektów, które jeszcze nie prowadzą aktywnych działań reklamowych lub które robią to dorywczo, oznacza to ogromny, niewykorzystany potencjał rynkowy. Dowiedz się, od których kampanii warto rozpocząć działania i które specjaliści e-marketingu uważają za must have na 2019 i 2020 r.

2019-12-27 14:16:48

Sieć wyszukiwania Google Ads
Widoczność w sieci wyszukiwania (tzw. linkach sponsorowanych, czyli pierwszych wynikach z oznaczeniem „Reklama” w wyszukiwarce Google) jest często równoznaczna z istnieniem (lub nie) obiektu w sieci. Przykładowo: pierwsza strona wyszukiwania dla frazy „hotel Poznań” to cztery linki sponsorowane i wyniki z Map Google – długi box z przekierowaniami do wizytówek Google. Wyniki organiczne? Daleko poniżej Map. 


Taki wygląd pierwszej strony wyników to nie jedynie domena zapytań ogólnych. Na zapytanie „hotel na Boże Narodzenie w Zakopanem” pierwsza strona wygląda tak samo. Bez kampanii w linkach sponsorowanych widoczność obiektów hotelarskich na tego rodzaju zapytania może być zatem znacząco ograniczona lub wręcz zerowa. Aktywne działania e-marketingowe w Google Ads powinny być więc pierwszym elementem każdej strategii widoczności w sieci.

Rys. 1

Remarketing dynamiczny Google Ads
Zbliża się zima, co oznacza poszukiwania obuwia dopasowanego do sezonu, także przez internet. Użytkownicy odwiedzają w tym czasie różne sklepy internetowe w celu porównania oferty. Dzięki obecności w linkach sponsorowanych sklep obuwniczy XYZ ma zapewniony zwiększony ruch na podstronach z ofertą sezonową. Co jednak w sytuacji, gdy potencjalni klienci odwiedzają sklep i porzucają go bez dokonania zakupu?


Sklep XYZ wie o odwiedzinach – wszystko za sprawą danych z plików cookie, na których analizę i przetwarzanie zgodzili się po wejściu na stronę. Podczas odwiedzania innej strony internetowej podąża za nimi reklama tego sklepu, zawierająca dokładnie te produkty, które oglądali wcześniej. To standardowy model kampanii online wykorzystywany nie tylko przez XYZ, ale i przez tysiące innych biznesów e-commerce: sklepów z odzieżą, artykułami AGD, zabawkami itp. Dlaczego nie wykorzystać tego samego mechanizmu w hotelarstwie? Remarketing dynamiczny w Google Ads wykorzystuje feed produktowy obecny w Profitroom Booking Engine, czyli listę ofert dostępnych w silniku rezerwacyjnym. Baner tworzy się dynamicznie w zależności od aktywności użytkownika w silniku. 


Jeden z najwyższych odnotowanych przez nas wskaźników ROAS (iloraz przychodu z reklamy przez koszt reklamy) dla remarketingu dynamicznego wynosi 3735%. Porównując, w standardowym remarketingu (baner w jednym wzorze kierowany do odbiorców, którzy byli na stronie WWW) średni ROAS wynosi 44%. Koszt pozyskania rezerwacji dzięki kampanii dynamicznej oscyluje natomiast zaledwie między 3 a 6%. Remarketing dynamiczny to więc nie tylko kampania, która zachęca użytkowników do dokończenia rezerwacji, ale także która generuje rezerwacje przy ich niskim koszcie pozyskania. 

Rys. 2

Facebook Ads
Facebook dysponuje niebywałą ilością informacji o użytkownikach: od danych demograficznych (wiek, płeć) przez dane geograficzne (miejsce zamieszkania, oznaczenia lokalizacji w postach) po deklarowany stan cywilny (panna/kawaler, zamężna, ale też: zaręczona, niedawno zaręczona) czy zajmowane stanowiska, zainteresowania, informacje o członkach rodziny. Informacje te udostępnia ponad 16,3 mln Polaków powyżej 13. roku życia. Na Instagramie (serwisie należącym do Facebooka) znajduje się 6 mln Polaków. Połączenie takich możliwości targetowania i tak szerokiego zasięgu to marzenie każdego reklamodawcy. 

Jak wykorzystać możliwości Facebooka w kampaniach dla hotelu? Przykładowo, kampanię weselną obiektu pod Poznaniem bez problemu można kierować w promieniu 20 km do kobiet w wieku 25–35 lat, które zmieniły niedawno status na „zaręczona”. Jak pokazują statystyki, to właśnie kobiety dokonują częściej rezerwacji i stanowią ponad 54% wszystkich użytkowników. Dodatkowo warto zainwestować w profesjonalne prowadzenie social mediów. Niech komunikacja z gościem będzie obietnicą przygody, przyjemności i relaksu, jakich doświadczy on w obiekcie.


Remarketing dynamiczny na Facebooku
Sklep obuwniczy XYZ podąża za użytkownikami banerami w modelu remarketingu dynamicznego. Podobnie może Twój hotel, przypominając mu, że oferta SPA lub rodzinna, którą był zainteresowany, cały czas jest na wyciągnięcie ręki. Poruszanie się w obrębie sieci reklamowej Google warto poszerzyć o działania na Facebooku i Instagramie. Wdrożenie remarketingu dynamicznego na Facebooku oznacza, że potencjalny gość będzie widział atrakcyjną reklamę kafelkową z paletą przeglądanych przez siebie wcześniej ofert na Facebooku. 

Rys. 3

Metasearche
Metasearche Google Hotel Ads i Trivago, jako agregatory ofert, prezentują odbiorcom szeroki wybór obiektów i cen w jednym miejscu. Kampanie reklamowe w tych kanałach polegają na wyświetlaniu obok ofert pośredników linku do rezerwacji na stronie WWW obiektu. Celem jest więc skrócenie drogi użytkownika, przyzwyczajenie go do strony hotelu oraz modelu rezerwacji bezpośrednich. 


W przypadku Google Hotel Ads reklama wyświetla się w wizytówce Google My Business (przy wyszukiwaniu nazwy obiektu) i w Mapach Google (po wyszukaniu nazwy obiektu lub zapytaniach dotyczących lokalizacji, np. „hotel we Wrocławiu”). Kampania ta pozwala znacząco obniżyć koszt pozyskiwania rezerwacji i osiągnąć zwrot z inwestycji na poziomie aż 5352%. Analogicznie działa reklama w Trivago – odnośnik do „Oficjalnej strony hotelu” jest widoczny przy wizytówce obiektu, zarówno wtedy, gdy użytkownik szukał hotelu po jego nazwie, jak i wtedy, gdy przegląda obiekty w danej lokalizacji. Średni zwrot z inwestycji to w przypadku tej kampanii 923%.


Kampanie płatne są niezbędne do wygenerowania wartościowego ruchu na stronie internetowej hotelu. Warto jednak pamiętać, że kampanie automatyczne, takie jak remarketing dynamiczny, są równie istotne z punktu widzenia obsługiwania niedokończonych rezerwacji. Przepisem na pełen sukces jest połączenie wszystkich kanałów reklamowych – nie tylko wpływa to znacząco na zwiększenie ruchu na stronie, ale także na obniżenie kosztów pozyskania gościa hotelowego.

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: