Epidemia nie zgasiła wakacyjnego optymizmu Polaków. Prawie 80% planuje letni wyjazd a 93% z nich wybiera Polskę

Firma Profitroom, obsługując systemy rezerwacji większości polskich hoteli, spytała ponad 10 tys. gości o plany wakacyjne. Przygniatająca większość respondentów nie zamierza rezygnować z wakacji. Podczas gdy wakacje zagraniczne stoją pod znakiem zapytania, aż 93% respondentów wybiera w tym roku Polskę. Wybierając hotel czy ośrodek kierować się jednak będziemy oferowanymi standardami higieny i bezpieczeństwa.

2020-04-22 08:51:29

To dobra nowina dla krajowych organizatorów wypoczynku. Autorzy badań sprawdzili na ile epidemia wpłynie na plany wakacyjne Polaków.

- Chcieliśmy uzyskać możliwie najbardziej wiarygodny przegląd sytuacji związanej z popytem na wyjazdy i wymagania gości hotelowych - wyjaśnia Marcin Dragan, założyciel Profitroom.

Wyniki są jednoznaczne. Aż 80% wszystkich respondentów planuje w tym roku wyjazd wakacyjny ale ponad 90% z nich zamierza wypocząć w kraju. Zdecydowana większość Polaków wciąż czeka na rozwój sytuacji i jeszcze nie dokonała rezerwacji pobytów.

Wśród ankietowanych dominuje chęć wyjazdu w miesiącach lipcu-sierpniu (67,7%), ale wiele osób (36,8%) zakłada również możliwość wyjazdu na początku jesieni (wrzesień-październik).

W tym roku większość Polaków wyjedzie na urlop tygodniowy, na dwutygodniowe pozwoli sobie co trzecia osoba.

- Wpływ epidemii widać w odpowiedziach na pytania związane z zabezpieczaniem obiektów. W tym roku bardziej niż zwykle zachowanie wzmożonej higieny i procedur bezpieczeństwa będzie decydowało o wyborze miejsca spędzenia urlopu. - komentuje Marcin Dragan.

Niemal 90% Polaków uważa, że przygotowanie hoteli pod kątem bezpieczeństwa epidemicznego jest istotne. Najczęściej wymieniane przez respondentów działania  to częsta dezynfekcja powierzchni wspólnych, punkty do dezynfekcji rąk, zmiany w funkcjonowaniu restauracji czy ograniczenie liczby przebywających w miejscach wspólnych.

Pomimo niestabilnej sytuacji na rynku pracy dla 61,2% Polaków budżet na wakacje w 2020 roku pozostanie na zbliżonym poziomie do tego sprzed roku. Co czwarta rodzina będzie zmuszona wydać mniej. Ale aż 10% badanych gotowa jest wydać na tegoroczne wakacje więcej.

Dla ekonomisty, prof. Jacka Trębeckiego z UEP w Poznaniu wyniki nie są zaskoczeniem. “Wyjazd na wakacje dla większości rodzin stał się corocznym rytuałem, z którego niechętnie rezygnujemy. Co najwyżej dostosujemy plany do możliwości finansowych”

Inne konsekwencje widzi Marcin Dragan.

- Jeśli deklaracje respondentów okażą się prawdziwe, nie dla wszystkich chętnych może wystarczyć miejsc. Tym bardziej, że otwarcie hoteli planowane jest dopiero w drugim etapie  "odmrażania" gospodarki - wyjaśnia.

Badanie „Ogólnopolskie badanie gości hotelowych - wypoczynek 2020” przeprowadzono metodą panelu online w drugiej połowie kwietnia 2020 r. 

Materiał został przygotowany przez firmę Profitroom.

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: