Biznes Hotel
KATEGORIE
V Ogólnopolski Kongres Menedżerów i Właścicieli Hoteli i Obiektów Hotelowych - video relacja
Pobierz darmowe raporty
 • Rynek obiektów konferencyjnych w Polsce w 2018 r.
  Format: pdf - 347,99 KB
  Pobierz plik
 • Raport rynek konferencyjny 2016
  Format: pdf -
  Pobierz plik
 • Raport Obiektów Konferencyjnych w Polsce 2015
  Format: pdf -
  Pobierz plik
Pokaż więcej raportów

W jaki sposób można wspomagać się zatrudnianiem obcokrajowców? Rekrutacja pracowników z obszaru Europy Wschodniej [wywiad]

W jaki sposób można wspomagać się zatrudnianiem obcokrajowców? Rekrutacja pracowników z obszaru Europy Wschodniej [wywiad]

O specyfice poszukiwania cudzoziemców do pracy rozmawiamy ze Swietłaną Walczak, Prezes Agencji Zatrudnienia Rowena Sp. z o.o., która od 4 lat zajmuje się profesjonalną rekrutacją obywateli Europy Wschodniej.

Wielu hotelarzy, zwłaszcza w wysokim okresie rezerwacji, potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Dostęp do siły roboczej różni się w poszczególnych regionach, w których mieszczą się obiekty hotelowe. Obszary o dużych walorach turystycznych charakteryzują się tym, że jest tam stosunkowo mało osób szukających pracy, co może utrudniać proces rekrutacji. To jeden problem. Drugi zaś to kwestia wysokości wynagrodzenia. Ponieważ koszt zatrudnienia jest jednym ze składników najbardziej obciążających budżet hotelu, wielu menedżerów sięga po alternatywę – zatrudnianie tańszych pracowników zza granicy. Obecnie na polskim rynku działa kilka agencji zajmujących się outsourcingiem zatrudnienia i pośrednictwem pracy. Podejmując decyzję o współpracy, warto kierować się wysoką jakością obsługi oraz solidnością realizacji kontraktu. O specyfice poszukiwania cudzoziemców do pracy rozmawiamy ze Swietłaną Walczak, Prezes Agencji Zatrudnienia Rowena Sp. z o.o., która od 4 lat zajmuje się profesjonalną rekrutacją obywateli Europy Wschodniej.

W czym specjalizuje się Pani agencja?

– Pełnym outsourcingiem pracowniczym – zatrudniamy przede wszystkim osoby z Ukrainy. Wynika to głównie z przepisów prawa. Ukraińcy mają ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Obok nich na podobnych zasadach rekrutujemy również pracowników z Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji czy Armenii. Obywatele tych państw mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę przez 180 dni w ciągu roku. Po tym okresie istnieje możliwość usyskania dla tych osób zezwolenia na pracę bądź karty czasowego pobytu. Istnieje możliwość zatrudniania obywateli tych krajów w trybie uproszczonym, bez potrzeby przechodzenia żmudnego procesu administracyjnego.

Czego obawiają się pracodawcy zatrudniający obcokrajowców?

– Przede wszystkim nieznajomości języka polskiego. W trakcie rozmów z klientami staram się jednak udowadniać na przykładzie własnej osoby, że można nauczyć się na tyle swobodnego posługiwania się językiem polskim, że w relacjach zawodowych i biznesowych jest to właściwe niewykrywalne. Sprawę znacząco ułatwia fakt, iż wiele zatrudnianych przez nas osób ma historyczne korzenie polskie, dlatego opanowanie języka jest dla nich o wiele prostsze niż w przypadku innych narodowości. Niestety funkcjonuje stereotyp o nadużywaniu alkoholu przez pracowników ukraińskich. Staramy się edukować polskich pracodawców, przekonując ich, że nie zatrudniamy alkoholików, o czym świadczy wiele owocnych kontraktów, z których zadowoleni są polscy pracodawcy.

Jak szybko są Państwo w stanie skompletować zamówiony zespół?

– Nie rozpoczynamy rekrutacji dopiero na etapie zamówienia określonych stanowisk. Posiadamy rozbudowaną i stale aktualizowaną bazę pracowników, umożliwiającą nam pozyskanie specjalistów posiadających określone umiejętności w przeciągu zaledwie kilku dni. Działamy na rynku od blisko 4 lata – początkowo jako Agencja Zatrudnienia Rowena, obecnie jako Rowena Sp. z o.o. co daje nam spore rozeznanie zarówno na rynku ukraińskim, jak i polskim. Wiedząc, jak działają branże w obu krajach, jesteśmy w stanie budować taki kalendarz rekrutacji, by w pełni uzupełniać wzmożone zapotrzebowanie na pracowników. Rowena zatrudnia doświadczonych pracowników o określonych predyspozycjach i umiejętnościach. Możemy sobie pozwolić na najlepszych specjalistów, gdyż pracownicy ufają nam, traktując agencję jako poważnego, zawsze wypłacalnego gracza. Doświadczona agencja, taka jak nasza, posiada na tyle rozbudowaną bazę pracowników, że jest w stanie zaproponować zespół w przeciągu kilku dni, co często zaskakuje naszych klientów.

Jakich pracowników oferujecie swoim klientom?

– Często odpowiadam klientom, że dostarczamy takich ludzi, na jakich jest zapotrzebowanie. Zajmujemy się precyzyjną analizą predyspozycji zawodowych i psychologicznych naszych pracowników, by móc proponować polskim hotelarzom określonych specjalistów. Znamy i rozumiemy wymogi rynku, dobierając pracowników do specjalistycznych potrzeb naszych klientów. Ze względu na lokalizację naszej firmy w Szczecinie, blisko wybrzeża gdzie naszymi klientami są właściciele hotelów i pensjonatów, mamy spore doświadczenie w rekrutacji pracowników zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Standardowo poszukiwani są u nas kucharze, szefowie kuchni, pokojówki, kierowcy, zespół sprzątający, kelnerski. Co ważne, wszyscy nasi pracownicy mają doświadczenie w zawodzie na podobnych lub zbliżonych stanowiskach. Dokładny dobór kadry pozwala unikać rozczarowań w późniejszym okresie współpracy z klientami. To ważne, by pracownicy i pracodawcy mieli wspólną płaszczyznę zrozumienia, która zarówno w relacjach umiejętności zawodowych, jak i poprawnych relacji międzyludzkich będzie się układała poprawnie. Zatrudniamy rocznie kilkaset pracowników w obszarze HoReCa, co jest sporym wynikiem, biorąc pod uwagę obszar, na jakim działamy i stosunkowo wąską specyfikę branżową. Cieszy mnie również fakt, że nasze rekrutacje okazują się trafione w 95%.

Jakie modele współpracy oferujecie rynkowi?

– Jeśli chodzi o pośrednictwo jednorazowe, klient otrzymuje od nas kontakt do poszukiwanych specjalistów i sam dalej zajmuje się procesem zatrudnienia oraz kwestiami prawnymi związanymi z zatrudnianiem obcokrajowca. Nasza współpraca jest wtedy rozliczana na podstawie jednej faktury.

Zawsze chętnie służymy radą i pomocą w kwestii załatwiania formalności związanych z zatrudnieniem obcokrajowca. W każdym przypadku wybrany przez nas kandydat przechodzi wcześniej wieloetapową selekcję, zarówno na Ukrainie czy w innym kraju, z którego pochodzi jak i w naszej firmie.

Z kolei jeśli chodzi o leasing pracowniczy, klient zamawia u nas określony zespół, który dostarczamy. Całość kwestii prawnych i formalnych znajduje się po naszej stronie, co pozwala pracodawcy wyłączyć sporą część obowiązków i problemów z planu swojej pracy. Dodatkowo elastyczność rozliczeń opartych na comiesięczne faktury daje naszemu klientowi swobodę wliczania kosztów pracowniczych w koszty działalności, a także praktycznie całkowicie uwalnia pracodawcę od problemów z uzupełnianiem braków kadrowych w przypadku długotrwałych nieobecności.

Wiza jednorazowa pozwala na pracę w trybie 180 dni w roku dla jednego pracownika, co może być wygodne w przypadku pracy sezonowej. Jeśli jednak pod uwagę bierzemy współpracę całoroczną, lepiej skorzystać z naszego pośrednictwa, bowiem dzięki dobrej znajomości administracji państwowej w urzędach wojewódzkich nie mamy problemu, by szybciej forsować przedłużenie czasu pracy, co zawsze nam się udaje. Leasing pracowniczy oferujemy już od jednej zatrudnionej osoby. Zależy nam na tym, by budować wieloletnie i długotrwałe relacje, dlatego wierzymy, że początkowa współpraca może rozwinąć się do o wiele większego poziomu.

Jakie oszczędności może przynieść zatrudnianie pracowników z Europy Wschodniej?

– Polacy bardzo często płacą Ukraińcom tyle samo co swoim rodakom. Wynika to głównie z faktu ogromnego zaangażowania tych pracowników w życie hotelu. Bardzo często Ukrainiec jest w 100% oddany i lojalny w pracy. Główną motywacją tych osób jest bowiem chęć utrzymania pracy i osiągnięcia zadowalających zarobków. Często Ukraińcy są zagrożeniem dla Polaków, gdyż pracują o wiele szybciej i sprawniej, są milsi i lepiej zmotywowani. Te czynniki przekładają się zasadniczo na jakość świadczenia pracy.

Ważny czynnik stanowi również wysokość płacy, która dla Ukraińców jest bardzo atrakcyjna. Jeśli średnia płaca na Ukrainie wynosi ok. 100 dol, wtedy nawet polska płaca minimalna może się im wydawać satysfakcjonująca. Stawki dla Ukraińców są bardzo atrakcyjne, bowiem mogą wynosić ok. 50–60% pensji Polaka na tym samym stanowisku. Także kwestie podatkowe w rozliczaniu relacji faktur generują ogromne oszczędności.

Współpracę z pracownikami z Europy Wschodniej polecałabym w szczególności pracodawcom poszukującym zawodowców w optymalnej cenie. Ponieważ nasza działalność jest elastyczna, możemy prowadzić kontrakty różnej wielkości. Jak już wspomniałam, oferujemy leasing pracowniczy już od jednej osoby, a największa współpraca, jaką możemy się pochwalić, to obsługa kontraktu na ponad 50 stanowisk. 

Krzysztof Kogut
Redakcja Biznes Hotel

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

 • dostęp do wszystkich treści na stronie biznes-hotel.pl,
 • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter Biznes Hotel
 • informacje o wydarzeniach organizowanych przez Biznes Hotel,

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #hotel, #optymalizacja

Przeczytaj także:

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl