12 przyczyn rozwiązania umowy o pracę

Hotelarz, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony lub składając oświadczenie o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia, musi podać przyczynę takiego oświadczenia (art. 30 § 4 Kodeksu pracy). W poniższym artykule proponuję przegląd najczęściej wpisywanych przyczyn do oświadczeń o wypowiedzeniu umowy o pracę i ich oceny prawnej dokonywanej przez polskie sądy.

2018-11-29 11:25:20

Z praktyki wiem, że pracodawcy i działające w ich imieniu kadry, najczęściej wpadają na pomysł, by wpisać jako przyczynę wypowiedzenia likwidację stanowiska pracy lub utratę zaufania do pracownika. Nie zawsze jednak takie sformułowanie przyczyny wypowiedzenia jest wystarczające i poprawne. Zgodnie bowiem z niezmienną linią orzecznictwa polskich sadów przyczyna ta powinna być prawdziwa i konkretna. Rodzi się pokusa, by w wypowiedzeniu wpisać zatem jak największą liczbę przyczyn, aby przynajmniej jedna „chwyciła” w sądzie w przypadku ewentualnego odwołania złożonego przez pracownika.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby uzyskać dostęp do zasobów premium i naszego newslettera prasowego wpisz swój adres e-mail:

Zapisz się i zyskaj

- dedykowane zniżki na szkolenia i projekty branżowe
- najświeższe informacje z rynku podane w prostej i kompaktowej formie
- dostęp do najwartościowszych treści na wwwn.biznes-hotel.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

ZNAJDŹ NAS: